free site templates
Mobirise

Electway CCS2 - CHAdeMO -adapteri firmware- ohjelmistopäivitys


Huomaa että päivityksen julkaisupäivän jälkeen toimitetut adapterimme sisältävät aina uusimman ohjelmistoversion.

Huom! Uusimmassa ohjelmistoversiossa on eri firmware Nissan Leaf autoille ja Mitsubishi Outlander Phev / Lexus UX300 autoille

23.3.2026 ohjelmistoversio 66.0  Nissan Leaf 2013-2024 autoille
Tämä versio toimii hyvin useimmilla latausasemilla ja toimii ainoastaan Nissan Leaf autojen kanssa! Tiedossa on että Plugit latausasemat eivät välttämättä toimi. Samoin ABC:n Albitronic 50kW asemat eivät toimi, koska niissä on rautaan liittyvä ongelma latureissa.
Olemme lisänneet sivun alas ohjeet lokitiedoston ottamista varten adapterista, mikäli lataus epäonnistuu. Lähettämällä lokitiedostot meille, valmistaja voi selvittää latausongelmaa.
Lataa uusin firmware Nissan Leaf autoille tästä (bin.bin tiedosto).

10.4.2026 ohjelmistoversio 66.1 Mitsubishi Outlander Phev 2013-2026 sekä Lexus UX300 autoille
Sama kuin 66.0 versio, mutta toimii vain Mitsubishi Outlander Phev 2013-2026 sekä Lexus UX300 autoilla! Pura pakattu zip tiedosto.
Lataa uusin firmware Outlander Phev / Lexus autoille tästä (bin.zip tiedosto).


Päivitysohje

1. Lataa Adapterin sisäinen akku ensin täyteen USB-C (vähintään 2A virtalähde) tai auton tupakansytyttimestä 3-4h. Adapterista ei näe milloin akku on täysi.

2. Lataa bin.bin tiedosto tyhjälle USB -tikulle (juurikansioon). Nimen täytyy olla bin.bin
 Käytä vain varmatoimisena pitämääsi usb-tikkua, tikun maksimikoko 16GB, tikun tiedostojärjestelmä tulee olla FAT32. Jos sinulla ei ole sopivaa tikkua, ota yhteys myyntiimme.

3. Liitä USB Power pankki USB -adapterikaapelin Y-haaran USB-C -liittimeen tai käytä laadukasta vähintään 2A/5V USB-C virtalähdettä.

4. Liitä USB muistitikku (sisältäen bin.bin tiedoston juurihakemistossa) adapterikaapelin Y-haaran USB-A liittimeen

5. Liitä USB -adapterikaapelin USB-C -liitin CCS2-Chademo -adapterin USB-C -liitäntään.

6. Aluksi CCS2-Chademo adapterin kytkimen led-valo palaa hetken tasaisesti kunnes alkaa vilkkumaan 1s välein.

7. Kun vilkkuminen on kestänyt noin 5 sekuntia niin ledi alkaa välkähtelemään lyhyitä välähdyksiä. Tällöin päivitys on valmis ja USB-adapterikaapelin voi irroittaa CCS2-CHademo adapterista.

Katso alla oleva video päivityksestä.

Electway CCS2 - CHAdeMO -adapterin lokitiedostojen tallennus vikatilanteissa


Mikäli lataus epäonnistuu on adapterista mahdollisuus saada virhelokitiedostot USB -tikulle. Tiedostot voi lähettää meille valmistajaa varten.
1.  Laita USB -varavirtalähde kaapelilla kiinni mukana tulleen USB -haaroitinkaapelin Y-haaran USB-C naarasliittimeen ja kytke Y-haaran urosliitin adapterin USB-C liittimeen. 
2.  Kytke adapteri auton Chademo porttiin 
3.  Kytke CCS2 kaapeli adapteriin ja käynnistä laturi esim. tagilla tai puhelimesta 
4.  Kun latausvirhe tulee tai lataus ei käynnisty, laita tyhjä USB-A tikku USB Y-haaran USB-A liittimeen. Adapterin ledivalo välkähtelee pidemmästi muutaman kerran, jonka jälkeen tallennus tikulle on valmis ja tikun voi irroittaa ja päättää lataussession. 
5.  Laita tukku tietokoneeseen ja kopio tiedostot tietokoneelle ja lähetä meille lokitiedostot sähköpostilla.

TUOTTEET JA PALVELUT

EKOLOGISET RATKAISUT

Pistokehybridi.fi

Ota yhteyttä sähköpostilla tai palautelomakkeellamme.
Vastaamme sähköpostilla tai soitamme
sinulle.
Toimipaikkamme sijaitsee Keski-Suomessa.
Avtake Oy
Pajulammentie 2, 43100 Saarijärvi

Sähköposti osoitteella
info [ät] pistokehybridi.fi